Zdravje

Parodontoza – grožnja za vaše zobe

parodontoza

Vsi se spomnimo kako nam že od malega zobozdravniki govorijo, da si moramo ščetkati zobe vsaj dvakrat dnevno. Toda tako kot za vse stvari, tudi tukaj vsake toliko časa najdemo izgovore. Če imamo tej izgovorov preveč nas bo kmalu obiskala parodontoza, o kateri si lahko bolj podrobno preberete na sledeči povezavi: https://www.doktor1a.com/parodontoza/

parodontoza

Razlog za ta neželen obisk je očitno slaba ustna higiena, čemur je parodontoza dober znak. Z enako hitrostjo, kot se zjutraj spravimo iz postelje, se razvija tudi ta bolezen, ki si za to vzame svoj čas in ta razvojni postopek opravi neboleče. Prva znaka, katera nas opozarjata na to bolezen sta dlesni, ki ob dotiku krvavijo ter zadah, ki bi še mrtvega obudil. Če se te znake opazi dovolj zgodaj, potem se lahko parodontoza ustrezno zdravi in na koncu tudi pozdravi. To pomeni, da ni dobro čakati, saj bomo v tem primeru tvegali izgubo zob. Razlog za to je, da ta bolezen napada obzobno tkivo katero nato postopno propada in posledično vodi do izgube bolj kot ne vse obzobne kosti (če ni kosti, potem ni zoba). Parodontoza nastane šele po zelo dolgotrajni slabi ustni higieni, kajenju, pitju alkohola, genetike,… Najpogostejši vzrok za nastanek te bolezni so obloge na zobeh, ki so ravno pravšnje za zbiranje bakterij. Te posledično uničujejo vezivno tkivo zaradi česar se zobno mesto umakne in naredi prostor za hrano, katera povzroči nabiranje dodatnih bakterij.

Parodontoza je drugače dokaj izogljiva bolezen. Potrebno je redno in pravilno vzdrževanje ustne higiene kar je najlažje narediti s ščetkanjem vsaj dvakrat na dan. To naj bi trajalo po nekje dve minuti z dodatnim nitkanjem medzobnih prostorov. Kar se tiče zobnih ščetk, je priporočena uporaba tistih z mehkejšimi, gostimi in tankimi ščetinami. Za zobne paste je priporočljivo, da vsebujejo flourid, izogibali pa naj bi se pastam, ki delujejo abrazivno za namene beljenja zob.